Başbakan Binali Yıldırım Singapur ve Vietnam ziyaretleri öncesi önemli açıklamalarda bulundu

Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam ziyaretleri öncesinde basın toplantısı düzenledi. Memursen ve Çalışma Bakanlığı arasında yapılan görüşmelere ilişkin “Memurlarımızı, çalışanlarımızı […]
05:0620 Ağustos 2017
Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam ziyaretleri öncesinde basın toplantısı düzenledi. Memursen ve Çalışma Bakanlığı arasında yapılan görüşmelere ilişkin “Memurlarımızı, çalışanlarımızı […]

Başbakan Binali Yıldırım, Singapur ve Vietnam ziyaretleri öncesinde basın toplantısı düzenledi. Memursen ve Çalışma Bakanlığı arasında yapılan görüşmelere ilişkin “Memurlarımızı, çalışanlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz. Enflasyon kayıplarını vereceğiz bir takım yan imkanlarla bunun üzerinde bazı imkanları sağlamış olacağız” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yıldırım, “Afrin’e yönelik operasyon konuşuluyor. Özellikle İran’dan ABD’den Rusya’dan önemli ziyaretler gerçekleştiriliyor ve gerçekleştirilecek. Bu konuda ne diyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Afrin kaynayan kazan gibi, kimin eli kimin cebinde belli değil. Terör örgütlerinden biri diğerinden iktidarı devralıyor. Bunun bedelini de orada yaşayan masum insanlar ve Türkiye ödüyor. Terör tehdidi sürekli mevcut. Bu sabah 5 DEAŞ örgüt mensubunu sınırı izinsiz geçerken yakalandı. Türkiye ülkemizin sınır güvenliği bakımdan, var olan tehdit ister içeride olsun, ister dışarıda olsun, gereken cevabı verir. İran Rusya veya diğer ülkelerin askeri personelinin, Genelkurmay başkanlarının veya üst düzey siyasetçilerinin gelip gitmesi gayet normal. Suriye’de kalıcı barış oluşması için müşterek bir çalışma var. Amaç sağlanan geçici ateşkesin, kalıcı hale getirilmesi ve Suriye için nihai barış sürecinin sağlanması. Bunlar gelip Türkiye’de istişare ediyorlar. Suriye’nin geleceği bakımından, Suriye’deki insanların tekrar evlerine barklarına dönmeleri bakımından konuya Türkiye’nin katkı sağlamasından normal bir şey yok.”

TOPLU SÖZLEŞME

“Memursen ve Çalışma Bakanı ile bir görüşme yapacağınızı öğrendik. Detay alabilir miyiz?” sorusuna ise Yıldırım, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız bir süreden beri memurlarımız adına toplu sözleşmeleri muhataplarıyla sürdürüyor. Pazartesi gece yarısına kadar süre var. Mutabakat sağlanırsa sözleşme imzalanmış olacak. Sağlanamazsa hakem kuruluna gidilecek. Hakem kurulu bir karar verecek ve karar uygulanacak. Ümit ederiz ki hakeme gerek kalmadan makul düzeyde anlaşma sağlanır. Memurlarımızı, çalışanlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz. Enflasyon kayıplarını vereceğiz bir takım yan imkanlarla bunun üzerinde bazı imkanları sağlamış olacağız” dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI KİM OLACAK

“Diyanet İşleri Başkanılğı koltuğu boş biri bir atama yapıldı mı bir isim belirlendi mi” sorusuna ise Yıldırım “Adayın var mı? Atanınca herkes zaten öğrenecek” dedi.

Son güncelleme: 05:0620 Ağustos 2017