Hawking’den insanlığa dikkat çeken çağrı

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, yine çok konuşulan bir açıklamaya imza attı. Daha önce dünya dışı canlılarla bağlantı kurma çabalarının insanlığın […]
10:0523 Haziran 2017
Hawking’den insanlığa dikkat çeken çağrı
Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, yine çok konuşulan bir açıklamaya imza attı. Daha önce dünya dışı canlılarla bağlantı kurma çabalarının insanlığın […]

Ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, yine çok konuşulan bir açıklamaya imza attı.

Daha önce dünya dışı canlılarla bağlantı kurma çabalarının insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulunan Hawkingönümüzdeki 10 yıl içinde Mars’a gidilmesinin, 30 yıl içinde de Ay’a bir uzay üssü kurulmasının hedeflenmesi çağrısını yaptı.

Hawking’in bu çağrısının altında yatan neden ise iklim değişikliği tehdidi altındaki Dünya’nın ve insanlığın geleceği için uzay seyahatinin büyük önemde olduğu tezi.

“Burada yerimiz giderek daralıyor ve gidilebilecek tek yer diğer dünyalar. Artık diğer güneş sistemlerini de keşfetme zamanı geldi” diyen Hawking, bu sayede insanlığın geleceğini sağlama alabileceği iddiasında bulundu.

Hawking, Dünya’nın pek yakında yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağının altını çizdi ve uzayda koloniler kurmak için yeni gezegenler arama zorunluluğu doğduğunu iddia etti.

Uzayda kurulabilecek ilk kolonilerin adresi olarak Ay ve Mars’ı işaret eden Hawking, bununla birlikte Güneş Sistemi’nin dışında yer alan Alpha Cenaturi yıldız sistemi gibi sistemlerin de gözardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Norveç’in Trondheim kentinde düzenlenen Uluslararası Starmus Bilim Festivali’nde açıklamalarda bulunan Hawking, yeniden başlayacak uzay yarışının insanlığı yeni bir amaca yönelteceğini ve bu sayede yeni ittifaklar oluşacağının da altını çizdi.

Hawking konuşmasında “Uzaya çıkmak ve burada yayılmak, insanlığın geleceğini tamamen değiştirebilir. Bu, bir geleceğimiz olup olmadığının da cevabını verecektir” ifadelerine yer verdi.

 

Son güncelleme: 23:2127 Haziran 2017