TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu vali ve milletvekili maaşlarını az buldu

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Devrek ve Çaycuma ilçelerinde yüksek düzeyde vergi ödeyen iş adamlarına yönelik düzenlenen ödül töreninin ardından Dedeman […]
21:2010 Ağustos 2017
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Devrek ve Çaycuma ilçelerinde yüksek düzeyde vergi ödeyen iş adamlarına yönelik düzenlenen ödül töreninin ardından Dedeman […]

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Devrek ve Çaycuma ilçelerinde yüksek düzeyde vergi ödeyen iş adamlarına yönelik düzenlenen ödül töreninin ardından Dedeman Oteli’nde gerçekleştirilen “Zonguldak Ekonomi Zirvesi” konulu programa katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, vali ve milletvekillerinin aldığı maaşın az olduğunu ifade ederek, “Millet olarak biz bunu yağcılık filan zannediyoruz. Tam tersine. Doğru yapılan işi takdir edeceksin. Bu işi yapanlar para pul için yapmazlar. Ne valiye verdiğimiz maaş, maaş… Ne milletvekiline verdiğimiz maaş, maaş… Açık söyleyeyim millet çok zanneder ama gelip bir de Ankara’da onların yaşantılarını görün” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Devrek ve Çaycuma ilçelerinde yüksek düzeyde vergi ödeyen iş adamlarına yönelik düzenlenen ödül töreninin ardından Dedeman Oteli´nde gerçekleştirilen “Zonguldak Ekonomi Zirvesi” konulu programa katıldı.

Rıfat Hisarcıklıoğlu, doğru yapılan bir işin takdir etmesinin bilinmesi söyledi.

“VALİ VE MİLLETVEKİLLERİNİN ALDIĞI MAAŞ AZ”

Vali ve milletvekillerinin aldığı maaşın az olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle dedi:

“Millet olarak biz bunu yağcılık filan zannediyoruz. Tam tersine. Doğru yapılan işi taktir edeceksin. Bu işi yapanlar para pul için yapmazlar. Ne valiye verdiğimiz maaş, maaş. Ne milletvekiline verdiğimiz maaş, maaş açık söyleyeyim. Millet çok zanneder ama gelip bir de Ankara´da onların yaşantılarını görün. Buradan gelen herkese yemek ısmarlayacak, çay ısmarlayacak, otobüs parası verecek. Hastane işi olur hastaneye gönderirler. Zannedersiniz ki çok maaş alırlar. Oda başkanlarının da aynı şey. Belediye başkanlarımız da böyle. O zaman bunlara doğru işler yaptıkları zaman alkış yaparsanız, taktir ederseniz sizlere müthiş hizmet ederler.”

“BÖYLE KÂR YOK TÜRKİYE’DE… BANKACILAR AYAKLARINI DENK ALMALARI LAZIM”

Bankaların faiz oranlarına dikkat etmesini isteyen Hisarcıklıoğlu, “Geçen yıla göre kredi kullanırken bankaların sizden istediği şartlar nasıl değişti. ‘Kredi vadeleri, faiz oranları, teminat talepleri değişim oranı nedir´ diye sorulmuş. `Yüzde 56´sı kredi kullanıyorum´ diyor. Yüzde 56´sının içerisinde yüzde 58´i de diyor ki; `Kredi vadeleri arttı´ diyor. Burada yüzde 100 haklılar.  2017´nin ilk 6 ayında bankaların karı açıklandı. Neredeyse bir önceki yıla göre yüzde 100 artış var. Bankalara şunu söylemek istiyorum. Bakınız, biz kar etmezken siz böyle fahiş şekilde kar ederseniz bir şey söyleyeyim hepimiz aynı gemideyiz. Bizim başımıza bir iş gelirse sizin de başınıza bir iş gelir. Vicdanlı hareket etmeniz lazım . Buradan tüm bankacılara seslenmek istiyorum; böyle kâr yok Türkiye’de. Türkiye’de hiçbir sektörde böyle bir kar yok. Bu bankacılar ayaklarını biraz denk almaları lazım.” dedi.

“YERLİ OTOMOBİL ÜRETİCİLERİYLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir´in yerli otomobilin Filyos Vadi Bölgesi´nde yapılması yönündeki talebi olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

“Yerli otomobili ben yapacak olsam `emrin olur´ diyeceğim işi bitireceğim. Sayın Cumhurbaşkanımız `babayiğit arıyoruz´ dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla beraber yerli otomobili yapacak kişilerle yatırımı yapacak babayiğitlerle görüştük. Bu pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız’dan Sarp Sınır Kapısı’nın denetlenmesi sırasında onayını aldık.İnşallah pazar günü görüşmelere başlıyoruz. İnşallah şu müjdeyi vermek istiyorum. Türkiye’nin markası olan yerli otomobili yapacak babayiğitler var. Haberiniz olsun. Bunların kim olacağıyla ilgili pazar günü görüşmeler bittikten sonra Cumhurbaşkanımızın onayını aldıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız. Tabi bu bir devlet projesi değil özel sektör projesi olacak. Özel sektörümüze biz de diyeceğiz ki, bakınız benden Filyos, Ereğli de buna talip. Talipli olan birçok yerimiz var. Antep var, Adana var, Kayseri var.”

İŞTE AZ BULUNAN MAAŞLAR

Milletvekili maaşı:

Yıl Maaş (TL) Emekli Milletvekili Maaşı (TL)
2017 17.000 8.500

 

Her yıl memurlara, emeklilere ve asgari ücrete cüz’i oranlarda zam yapılıyor olsa da milletvekillerinin maaşları söz konusu olduğunda durum değişiyor. Milletvekilleri sadece geçen sene %10’un üzerinde zam alarak maaşlarını güncellediler. Bu kararı da TBMM’de yapmış oldukları oturumda oy birliği ile aldılar. Aşağıdaki tabloda milletvekillerinin yıllara göre değişen maaşlarını görebilir ve daha iyi fikir edinebilirsiniz.

Geçmiş Yıllardaki Milletvekili Maaş Tablosu
YIL Maaş (TL) Emekli Maaşı (TL)
2015 15000 8190
2014 13700 7479

 

Vali maaşı

2017 Vali Maaşı : 9.061.20 TL

2017 Vali Yardımcısı Maaşı : 6.410.35 TL

2017 YILI ASGARİ ÜCRET – YASAL KESİNTİLERİ ( 01.01.2017 – 31.12.2017 Dönemi )
Brüt Ücret 1.777,50 TL
Kesintiler Toplamı 506,75 TL
Asgari Geçim İndirimi (Bekar ve Çocuksuz) 133,31 TL
NET ÜCRET (Asgari Ücret + AGİ) (Bekar ve Çocuksuz) 1.404,06 TL

EMEKLİ MAAŞI KAÇ LİRA?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu yıl Temmuz ayından itibaren maaşlarını yüzde 5.89 zamlı alıyor. En düşük SSK emekli aylığı 1.485 lira, en düşük Bağ-Kur emekli aylığı da 1.330 lira oldu.

Son güncelleme: 21:2010 Ağustos 2017